Pěstování Marihuany pod osvětlením

 

Účelem tohoto článku je pomoci omezit šíření dezinformací ohledně účinného umělého osvětlení, a pomoci těm, kteří se rozhodnou pro pěstování rostlin marihuany pod umělým osvětlením, a podat jim informace před koupí lampy.

Většina informací pochází z tištěných zdrojů, a některé z elektronicky distribuovaných článků. Ačkoli informace jsou také čerpány ze sítě zkušených pěstitelů, kteří se zkoušeli různý typy osvětlení při pěstování Marihuany.

Tento článek vám neřekne, jak používat lampu, tyto informace můžete nalézt ve většině průvodců pěstitele.

Úvod

V této chvíli jsou k dispozici tři typy umělého osvětlení pro pěstování marihuany jsou to: žárovky, zářivky, výbojky. Musíme dbát na to aby osvětlení nebylo neefektivní, což je zejména u pěstování pod žárovkou, kdy rostliny šroubovitě rostou za světlem což opravdu není přijatelné pro růst rostlin marihuany. Jejich pořizovací cena je nízká, ale náklady na její provoz činí z žárovky nejnákladnější zdroj světla. Snažte se jim proto se za každou cenu vyhnout.

Zářivky

Až do začátku roku 1980 se nejvíce používali k vnitřnímu pěstování marihuany. Tyto trubky mají obrovské výhody oproti žárovkám. Zářivky vydávají asi 3 krát více světla než běžná žárovka (při stejném příkonu), a zvýšeného světelného spektra rostliny účinněji využívají.

Nicméně, i ony mají své určité nedostatky. Světlo je vyzařováno na velké ploše, a není tak koncentrované. Protože tato světla musí být zavěšena v těsné blízkosti rostlin je třeba neustále jimi pohybovat a přizpůsobovat je rostoucím rostlinám. Díky tomu je údržba skleníku poměrně obtížná. Rostliny marihuany často rostou velmi rychle což zkracuje časy mezi posunováním zářivky výše. Chcete-li použít toto osvětlení v době kvetení, fluorescsentní světla jsou neúčinná což není dobrá volba pro osvětlení rostlin marihuan v této fázi.

Zářivky jsou však velmi užitečné při řízkování a pěstování sazenic. Protože v těchto fázích rostlina neroste vertikálně, ale velmi rychle dochází ke zmírněné nevýhodě v podobě manipulace se světelným zdrojem. Zářivky také vydávají jemnější než světlo HID lampy a uvolňují méně tepla.

Pokud se rozhodnete používat zářivky, je nejlepší koupit "studené bílé" typy nebo mix. Ty, které se prodávají jako lampy pro růst (včetně rostou-lux, vitalite, atd.) jsou mnohem méně efektivní než standardní zářivky a mají nedostatečnou svítivost pro pěstební účely. Mají poněkud odlišné světelné spektrum, které pro většinu rostlin postrádá význam.

Vysokotlaké výbojky (HID)

Vysoce intenzivní výbojky se snadněji používají, a jsou efektivnější. HID mají nízký výkon jsou někdy prodávány pro domácí venkovní použití. Žárovky s velkým příkonem se používají pro osvětlení ulic, parkoviště, stadionů a dalších velkých ploch. Nabízejí se ve dvou základních variantách:

Halogenidy kovů a MH výbojky vyzařují bílé světlo, které vypadá lehce namodrale. Používají se pro osvětlení stadionů, konferenčních center, tělocvičen a dalších velkých oblastí, kde je žádoucí přirozené světlo.

Vysokotlaké sodíkové nebo HPS výbojky vyzařují růžové nebo žluté světlo. Používají se pro osvětlení parkovišť a mnoha dalších ploch, kde barva světla není důležitá. HPS jednotky jsou mnohem účinnější než MH, produkují více světla a méně tepla při srovnání watt/spotřebovaná energie. Jsou často používány samostatně bez škodlivé vlivu na rostliny, a více podporují rychlejší růst rostlin než žárovky během vegetativního růstu i kvetení. Kombinace se žárovkou není nutná, jako u lampy HPS aby produkovala i světelné spektrum nezbytné pro zdravý růst.

MH lampy jsou dostupné ve velikostech 175.200, 400 a 1000 watt. HPS lampy se vejdou svou velikostí do 50, 75, 150, 400 a 1000 watt . Každá lampa potřebuje vlastní zdroj, který je součástí příslušenství, jsou navrženy tak, aby mohli být používány i samostatně.

Časovače pro skleník

Osvětlení musí být zapínáno a vypínáno, tak aby rostliny měli k dispozici 18 hodin denního světla během vegetativního růstu a 12 hodin denně, v době kvetení. Speciální obchody a obchody s elektronikou prodávají vhodné časovače. Které jsou obvykle velmi levné. Je dobré koupit si kvalitnější časovač.

Lampa # lumenů Sq. Ft

4'FL (CoolWhite-40W) 2960 1-2
8'FL (CoolWhite-75W) 5800 2-4
MH 175W 14.000 50-10
MH 400 W 12 - 20 40000
HPS 70W 7600 3-6
HPS 150W 16.000 6-11
HPS 400W 50000 15 - 30

Marihuana rostoucí v pokoji by měla dostávat 1000-3000 lumenů na čtvereční stopu. Úspěšné skleníky mají osvětlení obvykle cca 2.000 lumenů na čtvereční stopu. Rostliny se vytáhnou do výšky, když mají ve vegetační fázi nedostatek světla. Během kvetení, květy jsou pak květy volnější a řídké.

Při výběru osvětlení vašeho skleníku pro pěstování marihuany , doporučujeme kombinaci MH a HPS, flourosentní osvětlení použijte při řízkování a rašení sazenic. Je také důležité vybrat správný barevný druh světla. Některá svítidla odrážejí světlo mnohem lépe než ostatní. Každý dobrý dodavatel by měl být schopen doporučit to nejlepší pro vaše požadavky.